Teknik Bilgiler

Motorun cinsi

Her tür elektrik motorları, türbinler, hidrolik motorlar, dizel veya benzinli motorlar kuvvet makinesi olarak kullanılabilir.
Motorlu redüktörlere bağlanacak elektrik motorları firmamız tarafından temin edilebildiği gibi, müşteri tarafından da temin edilebilir.


Redüktörü çalıştıracak motorun gücü Nm (kW) ve devir sayısı nm (d/d)

Redüktöre bağlanacak  motorun gücü, iş makinesi için gerekli olan Niş gücünden büyük seçilmelidir. Redüktör seçiminde olduğu gibi, motor gücünü tespit ederken, iş makinesi için gerekli olan güç belirli bir emniyet katsayısı ile çarpılarak motorun gücü bulunur. Motor gücü tespiti için alınacak emniyet katsayısı ile redüktör seçiminde alınacak emniyet katsayılarının aynı olması gerekmez. Motor gücünün gerekenden büyük olması ekonomik olmaz, ayrıca gereksiz elektrik sarfiyatı olacağı için işletme giderleri artar.

İşletmenin cinsine, günlük çalışma süresine bağlı olarak motor emniyet katsayısı 1,25 ile 1,8 arasında alınabilir.
Redüktör sipariş verilirken motor emniyet katsayısının kaç alındığı veya iş makinesinin gerçek güç ihtiyacının (Niş) kaç kW olduğu belirtilmelidir.
Redüktör tahrikinde kullanılacak ideal motor devir sayısı 1500 ve 1000 d/d'dır. Redüktörlerde yüksek devirli motor kullanmak sakıncalıdır. Yüksek devir, redüktörün sesini artıracağı gibi, rulman ve dişlilerin ömrünü azaltır. 3000 d/d'lık motor kullanmak zorunluluğu varsa motor redüktör arasına kayış-kasnak sistemi koyarak redüktör giriş devrini 1500 veya 1000 d/d'ya düşürmek faydalı olur.


Motoru redüktöre bağlayan bağlama elemanları

Elastik kavramalar, hidrolik kavramalar ve diğer özel kavrama türleri ile kayış-kasnak sistemleri bağlama elemanı olarak kullanılabilir. Redüktör girişlerinde rijit kavrama kullanmaktan kaçınınız.


Redüktör giriş miline, bağlama elemanlarından veya motordan gelebilecek dış kuvvetler

Kuvvetlerin cinsi (radyal veya eksenel kuvvet); miktarı, konumu ve yönü belirtilmelidir.


REDÜKTÖRÜN BAĞLANACAĞI İŞ MAKİNASI HAKKINDA GEREKLİ BİLGİLER

İş makinasının cinsi
Redüktör seçiminde iş makinasının cinsinin bilinmesi çok önemlidir. İş makinalarını dört ana grupta toplayabiliriz.
1. Darbesiz düzgün çalışan işletmeler
2. Orta darbeli işletmeler
3. Çok darbeli ve yüksek atalet momentli işletmeler
4. Çok fazla darbeli ve çok yüksek atalet momentli işletmeler.
        
Makinayı tam yükte çalıştırmak için gerekli güç Niş (kW) veya döndürme momenti Mdiş (N.m), makinanın devir sayısı niş (d/d)
Makina için gerekli Niş gücü ya konstrüktör tarafından hesaplanır ya da aynı işi yapan benzer makinaların ne kadar güç kullandıkları tecrübelerle bilindiği için, yeni yapılacak makina için de bu tecrübelerden yararlanılabilir.
Makinanın devir sayısı da tecrübe veya yapılacak hesaplarla bulunabilir.


Redüktörü iş makinasına bağlayan bağlama elemanları

Elastik kavramalar, rijit kavramalar, dişli kavrama ve diğer özel kavrama türleri, zincir dişliler, alın dişliler, konik dişliler ve eksantrik biyel kolu mekanizmaları bağlantı elemanı olarak kullanılabilir.


Redüktör çıkış miline bağlantı düzeninden veya iş makinasından gelebilecek dış kuvvetler

Kuvvetin cinsi (radyal veya eksenel kuvvet oluşu), miktarı, konumu ve yönü belirtilmelidir.


İŞLETME KOŞULLARI

İşletmenin; günlük ortalama çalışma süresi, bir saat içindeki duruş-kalkış sayısı, bir saatte yük altında çalışma süresi (% olarak) ve işletmenin devamlı aynı yükte çalışan düzgün bir işletme mi, yoksa değişken yüklü düzensiz bir işletme mi olduğu, darbeli işletme ise derecesi (hafif darbeli, darbeli, çok darbeli).

Değişken yüklerin ve darbelerin etkisini azaltmak için tahrik sistemine volant konup konmayacağı, konacaksa volantın atalet momenti ve diğer teknik özellikleri belirtilmelidir.


ÇEVRE KOŞULLARI

Redüktörün çalışacağı yerdeki en yüksek ve en düşük ortalama çevre sıcaklığı, redüktörün kapalı yerde mi, açık havada mı çalışacağı, çalışma ortamında redüktörü etkileyebilecek aşırı derecede toz, nem, su veya ısı kaynağı olup olmadığı.


SOĞUTMA OLANAĞI

Redüktöre cebri soğutma sistemi gerekirse soğutma suyu olarak şehir suyu, kuyu suyu veya başka bir su kaynağı olup olmadığı ve kullanılacak suyun sıcaklığı.

 

 
Geri